Art Film Fest

Art Film Fest 2016:
 
Prvá tohtoročná Hercova misia putuje do Srbska.
Lazarovi Ristovskemu ju odovzdala Mirjana Karanovič.  

 Art Film Fest 2016 pokračuje v nečakaných prekvapeniach a v odovzdávaní ocenení uznávaným osobnostiam za ich celoživotný prínos do kinematografie. Náš najvýznamnejší filmový festival včera pridal medzi legendy ocenené plaketou Hercova misia pýchu srbskej kinematografie Lazara Ristovskeho.  

 

 

Art Film Fest sa síce prehupol do druhej polovice, ale množstvo programových highlitov má však ešte stále pred sebou. Včera mohli diváci na verejnej projekcii nového filmu srbského režiséra Zrinka Ogrestu Z druhej strany osobne stretnúť herca Lazara Ristovskeho alias legendárneho „Blackyho“ z kultovej snímky Emira Kusturicu Underground.
 
Organizátorom festivalu sa včera podaril ďalší husársky kúsok. Po producentovi Mikeovi Downeym a hercovi Davidovi Krossovi, ktorí minulú sobotu prekvapili laureáta Zlatej kamery svojho kolegu a blízkeho priateľa, britského režiséra Stephena Daldryho, Art Film Fest pripravil ďalšie veľké prekvapenie, tentokrát zo Srbska. Festivalové ocenenie Hercova misia prišla do Joj Cinema v budove Historickej radnice odovzdať dlhoročná blízka priateľka laureáta, srbská herečka a najnovšie i režisérka Mirjana Karanovič. Lazar Ristovski pri tom nič netušil. Hoci obaja herci počas festivalu bývajú v rovnakom hoteli, organizátori ale jedného pred druhým starostlivo ukrývali, aby im milé prekvapenie v utorok vyšlo. „Najväčším ocenením je pre mňa to, že mi túto cenu odovzdala moja drahá Mira, čo som ani netušil!" priznal dojatý herec pri preberaní Hercovej misie a spoločne s Mirjanou si zaspomínal na časy, kedy sa zoznámili. „Je pre mňa veľká pocta, že vďaka tomuto oceneniu som sa ocitol v spoločnosti takých hviezd ako Jeremy Irons, Gérard Depardieu, Omar Sharif, Sofia Loren ale najmä moja drahá Mira, ktorá je tiež držiteľkou Hercovej misie,“ dodal.
Následne si diváci pozreli projekciu novej snímky Z druhej strany režiséra Zrinka Ogrestu, v ktorej Lazar Ristovski stvárnil hlavnú mužskú úlohu.
Ristovski sa svojim priaznivcom venoval doslova po celý deň. Stihol dokonca absolvovať prednášku Masterclass, počas ktorej prezradil množstvo postrehov zo zákulisia svojej dlhoročnej kariéry. Okrem iného si zaspomínal na výnimočný okamih, ktorý mu prinieslo účinkovanie v divadelnej hre Amadeus: „Bola to taká špeciálna rola, až som sa do nej na javisku vžil úplne dokonale. Priniesla mi neuveriteľný zážitok. Raz, keď som toto predstavenie hral, stalo sa niečo neskutočné – doslova a do písmena som zabudol, kto som a kde som. Keď som sa z toho tranzu prebral, nevedel som sa z toho hodnú chvíľu spamätať.“ 
 
Plaketu Hercovej misie Lazar Ristovski osobne umiestni na košickej Hlavnej ulici pri  morovom stĺpe Immaculata dnes o 16:30hod. Na ceremoniál sú všetci fanúšikovia dobrého filmu, Art Film Festu a Lazara Ristovskeho srdečne pozvaní.
 
Dnes je zároveň významný deň aj pre festivalovú sekciu Slovenská sezóna. Do Košíc pricestuje početná delegácia k filmu Všetko, čo mám rád. Kultová slovenská snímka je označovaná ako prvý nezávislý film v histórii našej kinematografie. V týchto dňoch ho tvorcovia prinesú na plátna opäť po 25 rokoch, a to v novej zreštaurovanej digitálnej verzii. Práve na Art Filme zažije film svoju obnovenú premiéru. Milovníci klasickej slovenskej kinematografie si ju môžu vychutnať v exkluzívnej premiére už dnes o 20:15 vo VSE Cinema Kine Úsmev za osobnej účasti tvorcov filmu, režiséra a scenáristu Martina Šulíka, spoluscenáristu Ondreja Šulaja, kameramana Martina Štrbu, herca Juraja Nvotu, producenta Rudolfa Biermanna a distribútorky Denisy Biermannovej. Snímku si môžu diváci vychutnať aj pod holým nebom, o 21:30 v košickom amfiteátri.
 
V piaty deň festivalu vzácne zahraničné návštevy osobne uviedli ďalšie súťažné i nesúťažné snímky. Kazašský film Ranený anjel (The Wounded Angel) predstavila v medzinárodnej súťaži hraných filmov art dizajnérka Kamilla Kurmanbekova. Dánsky herec Elliott Crosset Hove v Kulturparku osobne prezentoval ďalšiu súťažnú snímku Rodičia (Parents).  
 
Vstupenky na jednotlivé projekcie je možné zakúpiť vo všetkých kinách na mieste pred premietaním a taktiež vo vozni Historickej električky, ktorá je pristavená na Hlavnej ulici pri Divadle. 

Viac info:
http://artfilmfest.sk/
www.facebook.com/ArtFilmFest
 
ART FILM FEST – to je nové miesto, nový program i nová zábava!
 
Organizátori: ART FILM FEST, s.r.o., Forza, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s.
Hlavní reklamní partneri: HRP CBA Verex, Transpetrol, Slovenská pošta, Východoslovenská energetika, Slovnaft, Kosit
Oficiálne autá festivalu: Hyundai
Oficiálny prepravca: ČSA
Logistický partner festivalu: DHL
Oficiálny festivalový hotel: Hotel Yasmin
Reklamní partneri: Herberia, Budiš, Imperator, Turizmus regiónu Bratislava, Ida Sandor, HC Košice
Exkluzívne festivalové kino: Kino Úsmev
Oficiálni dodávatelia: NOV s.r.o. Zebra, Stella Artois, Barzzuz, Tikoki, Livyna, Jean Charles-Cafe de Paris
Hlavný festivalový dopravca: Železničná spoločnosť Slovensko
Festival finančne podporil Nadačný fond EPH pod Nadáciou J&T
Oficiálny festivalový denník: Košice Dnes
Hlavní mediálni partneri: RTVS, TV JOJ, Nový Čas, Aktuality.sk
Mediálni partneri: Rádio FM, Rádio Regina, SME, Korzár, JOJ Cinema, Rádio Košice, Film Europe Channel, Forbes, Kam do mesta, webnoviny.sk, TV Naša
Partneri: Czech Tourism Slovensko, Autocont, Tabačka Kulturfabrik, Paneurópska vysoká škola, VIPERA, Translata, Congress Hotel Centrum, Predpredaj.sk, VISIT Košice, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, SSUŠ Filmová
Produktoví partneri:Hotel Maraton, Casablanca Cafe, Carpano, The Cuba Libre, Digital Ocean, Hotel ROCA, Jazz Cafe

 

Prevziať kompletnú tlačovú správu

 

 

Prevziať vizuálne podklady k tlačovej správe

 

 

Kúpiť Cinepass

 

 

 
Archív: 
0