Katedra mikrobiológie a imunológie

Pedagogická činnosť

Ústav mikrobiológie a gnotobiológie zabezpečuje výučbu povinného študijného predmetu Mikrobiológia v študijných programoch VVL, HP, Farmácia a BKaP. Zabezpečuje tiež výučbu predmetu Mikrobiológia v anglickom jazyku pre zahraničných študentov ako aj výučbu povinne voliteľných predmetov ako sú: Aplikovaná virológia (ŠP VVL), Klinická mikrobiológia a imunológia (ŠP VVL), Virológia (ŠP Farmácia), Farmaceutická biotechnológia (ŠP Farmácia) a Základy génového inžinierstva (ŠP VVL).

Výučba sa vykonáva v technicky moderne vybavenej mikrobiologickej cvičebni, kde sú študenti vedení k samostatnej práci. V študijnom predmete Mikrobiológia študenti získajú základné informácie o mikroorganizmoch, ich štruktúre, metabolizme, genetických vlastnostiach, ich postavení v živej prírode a ich vzájomných vzťahoch a vzťahoch k hostiteľovi. Študijný predmet pozostáva zo všeobecnej časti a genetiky mikroorganizmov, špeciálnej bakteriológie a virológie. Významnú súčasť tvorí štúdium faktorov a mechanizmov patogenity baktérií a vírusov na molekulovej úrovni, štúdium rezistencie k antibiotikám a dezinfekčným látkam. Študenti sa zameriavajú aj na diagnostiku mikroorganizmov znižujúcich kvalitu potravín a patogénnych mikroorganizmov – pôvodcov zoonóz.

Povinne voliteľný predmet Aplikovaná virológia (ŠP VVL) nadväzuje na základný predmet Mikrobiológia s aplikáciou týchto poznatkov do podmienok infekcie živého zvieraťa. Cieľom predmetu je štúdium patogenézy vírusových infekcií a komplexná diagnostika pôvodcov významných vírusových infekcií rôznych druhov zvierat a zoonóz s využitím postupov založených na antigénnej a genetickej determinácii a to na úrovni jedinca a na úrovni chovu.

Povinne voliteľný predmet Klinická mikrobiológia a imunológia (ŠP VVL) sa zaoberá základnými metódami diagnostiky klinicky významných bakteriálnych, resp. mykotických a kvasinkových ochorení zvierat. Dôraz sa taktiež kladie na patogénov zoonoticky významných ochorení. V rámci povinne voliteľného predmetu Klinická mikrobiológia a imunológia študenti získajú základy vedomostí o poruchách obranyschopnosti organizmu,  ich diagnostike a liečbe. Tieto poruchy sa môžu týkať nedostatočnej obranyschopnosti navodenej rôznymi imunodeficienciami alebo naopak neprimeraj reaktivite imunitného systému, ktoré sa prejavia rôznymi formami hypersenzitívnych reakcií a autoimunitných ochorení.

Povinne voliteľný predmet Virológia (ŠP Farmácia) poskytuje základné vedomosti a zručnosti z oblasti virológie, najmä čo sa týka diagnostických metód jednak sérologických a jednak molekulovo-biologických, prehľad o cytostatikách a ich pôsobení, čo absolventom v praxi poskytne prehľad o vírusových infekciách ich diagnostike a liečbe.

Povinne voliteľný predmet Farmaceutická biotechnológia (ŠP Farmácia) poskytuje prehľad o možnostiach využívania geneticky modifikovaných organizmov (GMO) pri ochrane zdravia človeka, živočíchov a životného prostredia v rôznych sférach (priemysel – biele biotechnológie; poľnohospodárstvo – zelené biotechnológie; medicína – červené biotechnológie, ekológia – modré biotechnológie). Osvojenie si základných metodických postupov pre prípravu, kontrolu GMO a získanie sledovaných produktov.

Povinne voliteľný predmet Základy génového inžinierstva (ŠP VVL) poskytne základné poznatky a skúsenosti s prípravou rekombinantnej DNA, konštrukciou produkčných mikroorganizmov, detekciou funkčných génov (štruktúra, funkcia, mechanizmy regulácie a expresie funkčných génov, génová terapia, využitie rekombinantnej DNA v biotechnológiách; možnosti aplikácie metód DNA v poľnohospodárstve, zdravotníctve a pri ochrane a tvorbe životného prostredia).

Ústav imunológie zabezpečuje výučbu povinného študijného predmetu Imunológia v študijných programoch VVL, HP a Farmácia ako aj výučbu imunológie v anglickom jazyku pre zahraničných študentov. Zároveň Ústav zabezpečuje výučbu povinne voliteľných predmetov Klinická mikrobiológia a imunológia (ŠP VVL), Imunotoxikológia (ŠP Farmácia) a Molekulová mikrobiológia v potravinách (ŠP HP).

Výučba sa vykonáva v technicky moderne vybavenej imunologickej cvičebni, kde sú študenti vedení k samostatnej práci. V študijnom predmete Imunológia študenti získajú základné informácie o stavbe a fungovaní imunitného systému.  Štúdium je rozdelené na teoretickú a praktickú časť. Získané teoretické poznatky sú nevyhnutné pre pochopenie obranných mechanizmov uplatňujúcich sa v patogenéze infekčných ochorení, ako aj ochorení, ktoré vznikli na základe poruchy funkcie imunitného systému. Praktické cvičenia z Imunológie sú zamerané na zvládnutie základných imunologických techník, ktorými sa dá hodnotiť funkčnosť imunitného systému.

Povinne voliteľný predmet Imunotoxikológia (ŠP Farmácia) poskytuje prehľad informácií o spôsoboch testovania toxického pôsobenia rôznych nox a liečiv na imunitný systém ľudí a zvierat. Získané vedomosti umožnia študentovi pochopiť, akým spôsobom môžu rôzne liečivá ovplyvniť (stimulovať, potláčať, poškodiť) funkciu imunitného systému.

Povinne voliteľný predmet Molekulová mikrobiológia v potravinách (ŠP HP) poskytuje prehľad o možnostiach využitia metód molekulovej biológie pri laboratórnej diagnostike mikroorganizmov. Študent získava prehľad o tom, akým spôsobom sa na dostupných www stránkach získavajú informácie z oblasti bioinformatiky a ako sa následne tieto informácie spracovávajú podľa voľne dostupných programov. Praktická časť výuky poskytne študentovi možnosť praktického vyskúšania si niektorých z týchto metód využívaných v laboratórnej diagnostike infekčných agensov.